Menu

Pozycja ciała podczas pracy

Marzec 18, 2017 - Społeczeństwo
Pozycja ciała podczas pracy

Pozycja ciała zajmowana podczas pracy jest uzależniona od rodzaju pracy, wyposażenia stanowiska i nawyków pracownika. Zasadnicze postawy ciała przy pracy to siedzenie, stanie i chodzenie. Najkorzystniejsze, szczególnie gdy praca charakteryzuje się małą ruchliwością, jest takie zaprojektowanie stanowiska i procesu pracy, aby pracownik mógł naprzemiennie przyjmować pozycję siedzącą i stojącą.

pozycja ciała w pracy

Pozycja siedząca powoduje zmiany naturalnych krzywizn kręgosłupa, spłaszczanie się lordoz lędźwiowej i szyjnej, zaokrąglenie pleców, zmianę postawy ciała.
Wpływ pozycji przyjmowanej podczas pracy na obciążenie kręgosłupa Wydaje się, że pozycja siedząca jest mniej obciążająca niż stojąca. Rzeczywiście tak jest, jeśli porównamy ilość energii zużywanej przez organizm na utrzymanie danej pozycji. Jeśli jednak porównamy obciążenie odcinka lędźwiowego, to wyraźnie widać, że przy siedzeniu prosto bez podparcia i w pozycji pochylonej z lekkim podparciem o kolana – przeciążamy część lędźwiową kręgosłupa.

pozycja ciała

Częstą przyczyną urazów i dolegliwości w układzie ruchu jest przyjmowanie i utrzymywania wymuszonych, niewygodnych pozycji ciała, w szczególności pochylonej, np. praca przy zbyt nisko usytuowanej powierzchni roboczej, lub ze skrętem sylwetki. W takich przypadkach powstają duże siły ściskające i tnące, a także duże momenty sił w kręgosłupie oraz w stawach rąk i nóg. Zmiana pozycji ciała z wyprostowanej na pochyloną powoduje mniej więcej dziesięciokrotny wzrost momentu siły w stawie biodrowym i znaczny wzrost momentów w innych stawach nóg. Wszystkie te przeciążenia skutkują zmniejszeniem sprawności, bólami, sztywnieniem i zwyrodnieniami kręgosłupa oraz stawów rąk i nóg. Przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa często występuje ból krzyża promieniujący do kończyn. Dawniej tego typu dolegliwości dotykały przede wszystkim osoby po 50. roku życia, obecnie w gabinetach lekarzy ortopedów pojawiają się dwudziesto-, trzydziestolatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>