Menu

Negocjacje krok po kroku

Październik 24, 2016 - porady
Negocjacje krok po kroku

Przygotujmy się
Przemyślmy dokładnie swoje stanowisko: czego oczekujemy od wyniku negocjacji zintegrowanego dla obu stron. Stwórzmy odpowiednie warunki do negocjowania. Zadbajmy o atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku.
Zdefiniujmy problem
Określmy przedmiot sporu, postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat oczekiwań drugiej strony. Stosujmy pytania otwarte zaczynające się od: „Co?”, „Jak?”, „Dlaczego?”. Partnera negocjacji skłoni to do udzielania nam bardziej wyczerpujących odpowiedzi. Naszym zada¬niem będzie wtedy aktywne słuchanie oraz komunikacja typu FUO. Próbujmy definiować problem w kategoriach rzeczy, zjawisk czy spraw. Starajmy się, by od początku prowadzenia negocjacji nic dotykał on bezpośrednio osób.
negocjacje
http://professional.jblashes.com/jb-lashes-usa
Opracujmy alternatywne rozwiązania
Szukajmy rozwiązań dobrych dla obuch stron. Naszym celem powinno być osiągnięcie kompromisu, w którym każdy coś wygra, nawet jeśli będzie musiał oddać coś w zamian. Przeprowadźmy „burzę mózgów” i starajmy się nieustannie okazywać empatię wobec rozmówcy. Współpracujmy, pozbywając się negatywnych emocji. Zapisujmy rozwiązania na kartce.
negocjacje2

Wybierzmy najlepsze wyjście
Ustępujmy w kwestiach, które mają dla nas mniejsze znaczenie. Szukajmy największych korzyści i wybierzmy takie rozwiązanie, które będzie zapewniało negocjacjom sukces. Dobre porozumienie charakteryzuje się tym, że zapewnia inte¬grację interesów obu stron. Dopilnujmy realizacji wynegocjowanego rozwiązania, wprowadzając nasze postanowienia w życie, i wyciągnijmy wnioski na przyszłość.